www.info-kuchnia.plwww.info-kuchnia.pl
Obrazek
Wyszukaj w serwisie:
Meble kuchenne Architektura kuchni Sprzęt AGD Naczynia Poza kuchnią Wydarzenia Porady Forum rss
Strona główna Kuchenki Lodówki Zmywarki Mały sprzęt AGD Zlewy Dekoracje kuchenne Inne tematy kuchenne Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów
Ostatnio na forum

Naczynia kuchenne powlekane teflonem

Autor: Info - Kuchnia / Data: 2010-07-26

Każdy, kto kiedykolwiek smażył lub piekł potrawę wie, że warto do tego celu korzystać z dobrego sprzętu, który zagwarantuje, że przygotowana potrawa będzie świetnie smakować, na dnie nie zostaną “przyklejone” jej fragmenty, a oczyszczenie naczynia odbędzie się łatwo i szybko. Do pełni szczęścia brakuje, aby do przygotowania dania potrzebna była możliwie mała ilość tłuszczu. Od kilkudziesięciu lat istnieje materiał, który spełnia te wszystkie wymagania.

Pokrywając wewnętrzną część naczynia takim materiałem uzyskuje się powierzchnię, do której nie przywiera żadna przygotowywana potrawa, nawet bez użycia tłuszczu, a oczyszczenie odbywa się błyskawicznie. Powłoka ta wykonana jest z polimeru, którego handlowa nazwa to teflon. Naczynia powlekane teflonem w ostatnim czasie robią furorę.

Krótka historia teflonu

Tworzywo to wynaleziono w 1938 roku w laboratorium firmy DuPont w USA. Do tej pory tylko ta firma ma prawo do używania nazwy “teflon” dla swojego produktu. W Polsce produkowany jest pod nazwą tarflen. Na początku teflon stosowany był tylko w produkcji zbrojeniowej. Obecnie ma on bardzo szerokie zastosowanie, między innymi w przemyśle chemicznym, maszynowym, włókienniczym, w elektrotechnice, a także w produkcji artykułów gospodarstwa domowego, gdzie wykonywane są z niego powłoki zapobiegające przywieraniu w naczyniach kuchennych. W połowie lat pięćdziesiątych, po raz pierwszy zastosowano teflon przy produkcji patelni, które nosiły nazwę Tefal.

Przydatność teflonu w kuchni

Tworzywo to posiada cały szereg cech, które pozwalają na stosowanie go w kuchni. Jest odporne na działanie chemikaliów, nie wchodzi w reakcje z żywnością. Jest niepalne, odporne na działanie wysokich temperatur, a także ma bardzo dobre właściwości ślizgowe.
Przede wszystkim jednak jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia ludzi, co potwierdzono przeprowadzając odpowiednie badania.

Jakość naczyń

Czym kierować się się kupując naczynie teflonowe? W handlu dostępna jest cała gama produktów pokrytych powłoką zabezpieczającą. “Na oko” trudno stwierdzić jaka jest jego jakość albo grubość zastosowanej powłoki. Wszystko to wyjdzie dopiero w czasie użytkowania naczyń.
Należy pamiętać, że istnieją różne powłoki, różnych producentów, a oryginalny “teflon” jest tylko jeden. Oglądając patelnię lub garnek pokryty warstwą zabezpieczającą przed przywieraniem, trzeba zwrócić uwagę na “solidnośćwykonania, ciężar naczynia grubość dna, szczegóły wykonania.
Należy również zwrócić uwagę na oznaczenia na etykietach. Czołowi producenci naczyń, w przypadku zastosowania oryginalnego teflonu firmy DuPont, umieszczają taką informację na metce swojego wyrobu.

Używanie naczyń

W czasie użytkowania naczyń należy przestrzegać pewnych zasad, które pozwolą na wydłużenie trwałości powłoki ochronnej. Nie powinno się przegrzewać pustego naczynia, w czasie przygotowania potrawy temperatura nie powinna przekraczać 200ºC. W czasie przyrządzania potraw nie używać ostrych, metalowych łopatek, łyżek, noży, które mogą zarysować powłokę. Zaleca się stosować przyrządy drewniane lub plastikowe. Nie powinno się gwałtownie schładzać naczyń, polewając je np. zimną wodą. Najlepiej pozwolić, aby samoczynnie, stopniowo ostygło. Ważny jest również sposób czyszczenia naczynia. Nie wymagają one mycia po każdym użyciu. Mycie wodą można stosować co jakiś czas. Nie używać do tej czynności ostrych proszków ani szczotek. Wystarczy miękki zmywak lub szmatka. Po każdorazowym użyciu wystarczy przetrzeć powierzchnię wewnętrzną naczynia ręcznikiem jednorazowym.
 

Zapraszamy do dyskusji na naszym forum

Wasze komentarze:

Autor(ka): osmiorniczka
Data nadesłania:
  09.08.2010 14:46
z artykulu dowiedzialam sie wielu ciekawych rzeczy na temat teflonu o ktorych nie mialam pojecia
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Silikonowe naczynia i akcesoria kuchenne

Silikonowe naczynia i akcesoria kuchenne

Silikon znalazł bardzo szerokie zastosowanie w różnych ob... » ...więcej
Naczynia ceramiczne

Naczynia ceramiczne

Naczynia ceramiczne są chyba najbardziej zdrowymi, w pełni ekologicznymi i uniwersalnymi naczynia... » ...więcej
Naczynia Eela z powłoką ceramiczną Ecolon

Naczynia Eela z powłoką ceramiczną Ecolon

Coraz częściej otwieramy kuchnię na inne pomieszczenia, c... » ...więcej
Wszystkie meble kuchenne od jednego producenta

Wszystkie meble kuchenne od jednego producenta

Meble kuchenne to nie tylko ciąg szafek przykrytych blate... » ...więcej
Kolorowe noże kuchenne, czyli ... ożywiamy kuchnię

Kolorowe noże kuchenne, czyli ... ożywiamy kuchnię

Jeżeli ostrze noża nie radzi sobie z ukrojeniem chleba be... » ...więcej
Baterie kuchenne ułatwiające pracę przy zlewie

Baterie kuchenne ułatwiające pracę przy zlewie

Kuchenne zmagania, bez względu na to, czy jest się pasjon... » ...więcej
Polecamy porady
Regulacja płomienia palnika kuchenki gazowej

Regulacja płomienia palnika kuchenki gazowej

Podczas gotowania na kuchence gazowej, warto z... » ...więcej
Wykorzystaj mroźne dni do walki z roztoczami

Wykorzystaj mroźne dni do walki z roztoczami

Arktyczne, mroźne powietrze to sprzymierzeniec w walce z ... » ...więcej
Strona główna - Meble kuchenne - Architektura kuchni - Kuchenny sprzęt AGD - Naczynia kuchenne - Poza kuchnią - Forum - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia Komputery