www.info-kuchnia.plwww.info-kuchnia.pl
Obrazek
Wyszukaj w serwisie:
Meble kuchenne Architektura kuchni Sprzęt AGD Naczynia Poza kuchnią Wydarzenia Porady Forum rss
Strona główna Kuchenki Lodówki Zmywarki Mały sprzęt AGD Zlewy Dekoracje kuchenne Inne tematy kuchenne Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów
Ostatnio na forum

Rewolucja na froncie

Informacja prasowa / Data: 2012-10-16

Chęć odświeżenia kuchni nie zawsze musi wiązać się z wymianą całej zabudowy. Jeśli jesteśmy zadowoleni z układu szafek, ich rozmieszczenia i funkcjonalności, wystarczy wymienić tylko fronty meblowe, by dokonać kuchennej rewolucji. W ten sposób nawet z babcinej, tradycyjnej kuchni możemy niewielkim kosztem stworzyć nowoczesne wnętrze. Pozostaje dylemat - jakie fronty wybrać?

W podjęciu decyzji wcale nie pomoże nam godzinne buszowanie w Internecie i przeglądanie stron z ofertą producentów.

Pamiętajmy, że sesję zdjęciową na potrzeby serwisów wykonano w specjalnych warunkach oświetleniowych i poddano obróbce w programie graficznym. Dlatego nawet najlepsze zdjęcia nie są w stanie ukazać nam rzeczywistego wyglądu frontu - koloru, struktury powierzchni i stopnia połysku, jaki uzyskamy w naturalnie oświetlonym pomieszczeniu.

Fot. MW Nawet ze zwykłej płyty wiórowej można wyprodukować ciekawe fronty kuchenne z wygodnym uchwytem wpuszczanym jak np. w najnowszym froncie Olivia firmy KAM

Ponadto, inaczej wygląda pojedynczy front meblowy, inaczej natomiast komponować się będzie na całej powierzchni zabudowy.

Warto więc kwestie doboru kolorystyki skonsultować osobiście z fachowcem - np. projektantem w salonie meblowym i obejrzeć dany front "na żywo".

Do tej rozmowy koniecznie trzeba się jednak przygotować choć w podstawowym zakresie z technologii produkcji frontów. To znacznie ułatwi nam rozmowę, wybór frontów do wymarzonej kuchni i pozwoli uniknąć rozczarowania w trakcie użytkowania.

Materiał na fronty meblowe

Fronty meblowe produkowane są z:

  • drewna litego,
  • gęstych płyt MDF,
  • płyt wiórowych.

Co je różni?

Prócz ceny, gdzie oczywiście najdroższe jest lite drewno a najtańsza płyta wiórowa, każdy z tych surowców specjalizuje się w innym typie wykończenia.

Ekskluzywne fronty z drewna litego

Aby drewno mogło przez długie lata służyć w kuchni o wysokim poziomie wilgotności i w narażeniu na wysokie temperatury, musi być wcześniej odpowiednio przygotowane: sezonowane, suszone - a to procesy bardzo kosztowne.

Można również wykonać ten element mebli z egzotycznych gatunków  drewna, które jest sprowadzane z dalekich krajów położonych w strefie równikowej.

Takie tropikalne gatunki, jak teak czy palisander, to rozwiązanie dla wyjątkowych amatorów, którzy muszą być jednak świadomi, że takie drewno - nawet po zabezpieczeniu najlepszym lakierem - może ciemnieć, uwydatniać sęki, wypuszczać żywicę.

Fronty drewniane można obrabiać:

  • frezować,
  • zaoblać ich krawędzie,
  • szczotkować, czyli nadawać ich powierzchni efekt vintage.

Do tego z drewna litego produkuje się fronty gięte, wykorzystywane np. na bocznym zwieńczeniu zabudowy.

Fronty z płyt MDF - szerokie możliwości obróbki

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie w produkcji frontów płyt MDF.

Jak powstaje taka płyta?

Właściwie płyta MDF jest formalnie płytą pilśniową, produkowaną specjalną metodą "na sucho" ze sprasowanych mikrocząstek drewna, dzięki czemu uzyskujemy produkt o bardzo jednorodnej strukturze.

To dzięki temu MDF, w przeciwieństwie do standardowej płyty wiórowej można szlifować uzyskując gładką powierzchnię i - podobnie jak drewno - frezować, grawerować, zaoblać krawędzie a nawet giąć.

MDF stosuje się pod fronty lakierowane oraz akrylowane.

Fot. MW      Do frontów na wysoki połysk najlepiej nadaje się płyta MDF

Aby uzyskać idealną taflę lakieru czy akrylu w wersji wysokiego połysku, trzeba bowiem najpierw uzyskać idealnie gładką powierzchnię płyty, co w przypadku zwykłej płyty wiórowej jest bardzo trudne, choć dzięki najnowszym technologiom również możliwe.

Prócz lakierowania, fronty MDF można także oklejać foliami typu finish o bardzo bogatej kolorystyce i dekorach czy fornirować naturalnymi okleinami.

Z płyt MDF produkowane są także fronty ramkowe pozwalające różnicować kolorystykę ramki oraz jej wypełnienia.

Popularne fronty z płyt wiórowych

Fot. MW Płyta wiórowa stosowana w kuchni powinna mieć wąskie krawędzie oklejone obrzeżem PCV lub ABS

Najtańszym surowcem do produkcji frontów jest standardowa płyta wiórowa.

Często można słyszeć opinie, że jest ona mniej odporna na wilgoć niż MDF. Tymczasem w znacznym stopniu zależy to od sposobu jej wykończenia, szczególnie zabezpieczenia krawędzi.

Płyta wiórowa stosowana w kuchni powinna mieć wąskie krawędzie oklejone obrzeżem PCV lub ABS. Tak zabezpieczone fronty są często trwalsze od frontów z MDF-u foliowanego.

Dotychczas wadą płyty wiórowej był brak możliwości jej frezowania, gięcia, uzyskania gładkiej szlifowanej powierzchni. Obecnie jednak - przy modzie na kuchnie nowoczesne - fronty gięte czy frezowane nie są już tak popularne.

Na rynku pojawiają się natomiast bardzo nowatorskie okleiny typu finish, które świetnie imitują nie tylko rysunek, ale i optykę a nawet strukturę kamienia czy drewna.

Uszlachetnione nimi płyty wiórowe zyskują więc świetny wygląd i idealnie sprawdzają się na fronty kuchenne.

Fot. MW Nowoczesne folie melaminowe używane do produkcji frontów pozwalają nie tylko odwzorować rysunek drewna, ale także jego strukturę i optykę

Na rynku w tym roku pojawiły się również ciekawe fronty, w których przy pomocy płyt wiórowych o różnej grubości uzyskano efekt frontów ramowych (ramka wykonana jest z płyty grubszej niż środek frontu).

W takim froncie można również stosować modne uchwyty wpuszczane, jak np. w najnowszym froncie Olivia firmy KAM.

Opinie na temat frontów mebli kuchennych

Warto zapoznać się jak na sprawę materiałów z których produkuje się fronty oraz sposoby ich wykończenia patrzą ludzie związani z produkcją mebli, a także ich użytkownicy.

Andrzej Wołosz, producent mebli, firma KAM

Modne fronty o wysokim połysku wykonuje się z płyt MDF poprzez naniesienie warstwy lakieru lub akrylu. Zaletą frontów akrylowych jest krótki czas realizacji, powtarzalność kolorystyki w wysokim połysku, a także możliwość renowacji. Akryl na frontach ma grubość około 1 mm. W przypadku delikatnych zarysowań akryl wystarczy wypolerować specjalną pastą, aby zatuszować uszkodzenia.

Katarzyna Orlikowska, technolog drewna

Najbardziej newralgicznym elementem frontu, niezależnie czy jest on wykonany z drewna, MDF czy zwykłej płyty wiórowej, są jego krawędzie. Obecnie jest wiele sposobów, by je dobrze zabezpieczyć. W przypadku frontów lakierowanych czy akrylowanych może być to metalowa ramka, w przypadku okleiny finish koniecznie obrzeże ABS przyklejone wodoodpornym klejem.

Sylwia Kowalska-Mikutel , projektant

Obecnie, gdy modne są fronty minimalistyczne, ciężar decyzji konsumenta nie opiera się na wyborze między rodzajem surowca do produkcji frontów. Nie słyszymy, że ma być to koniecznie drewno, MDF czy płyta wiórowa. Liczy się wizualny efekt końcowy, a ten w coraz ciekawszej formie możemy osiągnąć również korzystając ze zwykłej płyty wiórowej.

Agnieszka Kosycarz, użytkownik mebli

Zdecydowałam się na fronty meblowe z płyty MDF lakierowanej na biało w wysokim połysku bez uchwytów z dotykowym systemem otwierania . Gdybym miała dziś na nowo meblować kuchnię także wybrałabym kuchnię białą z MDF, ale raczej w półmacie. Moim zdaniem jest znacznie łatwiejsza w utrzymaniu czystości, szczególnie gdy fronty nie mają typowych uchwytów i często dotyka się je palcami.


Źródło: www.forestor.pl

Zapraszamy do dyskusji na naszym forum

Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Ekologia przez porządkowanie – kosz SAMBA

Ekologia przez porządkowanie – kosz SAMBA

Obowiązujące jeszcze kilka lat temu trendy w urządzaniu k... » ...więcej
Jak przechowywać spodnie, aby uniknąć częstego prasowania

Jak przechowywać spodnie, aby uniknąć częstego prasowania

Spodnie - przez wieki zmieniały fason, ulegały licznym mo... » ...więcej
Jaki uchwyt do mebli kuchennych?

Jaki uchwyt do mebli kuchennych?

Gałki, klamki, uchwyty zintegrowane, a może front bez uch... » ...więcej
Ekologia przez sortowanie - kosze do zadań specjalnych

Ekologia przez sortowanie - kosze do zadań specjalnych

Edukacja ekologiczna to obowiązkowy element świadomości w... » ...więcej
Kupujemy kuchenkę gazową

Kupujemy kuchenkę gazową

Cechą charakterystyczną kuchenek gazowych jest to, że zarówno płyta grzewcza, jak również piekarn... » ...więcej
Kuchnia modułowa alternatywą dla kuchni pod zabudowę

Kuchnia modułowa alternatywą dla kuchni pod zabudowę

Studia mebli kuchennych oferujące zabudowy na wymiar, ter... » ...więcej
Zmywarka do naczyń - czy warto?

Zmywarka do naczyń - czy warto?

Wraz z wynalezieniem zmywarki do naczyń wydawało się, że ... » ...więcej
Polecamy porady
Regulacja płomienia palnika kuchenki gazowej

Regulacja płomienia palnika kuchenki gazowej

Podczas gotowania na kuchence gazowej, warto z... » ...więcej
Wykorzystaj mroźne dni do walki z roztoczami

Wykorzystaj mroźne dni do walki z roztoczami

Arktyczne, mroźne powietrze to sprzymierzeniec w walce z ... » ...więcej
Strona główna - Meble kuchenne - Architektura kuchni - Kuchenny sprzęt AGD - Naczynia kuchenne - Poza kuchnią - Forum - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia Komputery