Artykuł pochodzi ze strony www.info-kuchnia.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
http://www.info-kuchnia.pl/artykul,id_m-3,t-jaki_zlewozmywak_wybrac.html
Autor: Dorota Chrapka / Data: 2007-11-27

Jaki zlewozmywak wybrać?

Zlewozmywak powinien być funkcjonalny i jednocześnie ładny. Wybór jest duży, a różnią się one miedzy sobą materiałem, z którego są wykonane, kształtem, kolorem, no i oczywiście ceną. Cena uzależniona jest od rodzaju materiału, z którego wykonany jest zlewozmywak. Najtańsze są emaliowane zlewozmywaki. Nieco droższe są stalowe i kompozytowe. Natomiast najdroższe są zlewozmywaki ceramiczne.

Rozmiar i kształt

Przed wyborem zlewozmywaka należy się zastanowić jak często będzie on przez nas używany.

Czy będziemy potrzebować zlewozmywaka jednokomorowego, dwukomorowego lub wielokomorowego.

Ważne jest także, czy będziemy mieć zmywarkę. Jeżeli nie planujemy takiego zakupu, lepiej zdecydować się na duży zlewozmywak np. dwukomorowy.

Jeżeli będziemy zmywać naczynia ręcznie, być może potrzebny będzie ociekacz, który położony może być z lewej bądź prawej strony.

Można wybrać zlewozmywak z jedną komorą normalną i drugą małą służącą np. do ociekania umytych owoców i warzyw.

Można też kupić mniejszy jednokomorowy lub bardzo duży dwukomorowy.

Dla 2-osobowej rodziny wystarczający będzie zlewozmywak jednokomorowy. Oczywiście, nie bez znaczenia jest też wielkość kuchni.

Na rynek wchodzą teraz nowe wzory zlewozmywaków: koła, owale, trapezy lub modele w kształcie litery L - pasujące do narożnych szafek.

Najbardziej popularne są jednak zlewozmywaki kwadratowe i prostokątne.

Wybieramy materiał

Następnie należy zdecydować z jakiego materiału ma być wykonany nowy zlewozmywak:

  • ze stali szlachetnej,
  • z ceramiki,
  • tworzyw kompozytowych,
  • tworzyw sztucznych
  • tradycyjny emaliowany?

Każdy z nich ma wady i zalety. Dlatego warto przyjrzeć im się bliżej i samemu zdecydować na odpowiedni rodzaj.

Najlepiej wybrać taki zlewozmywak jaki podoba nam się najbardziej. Wszystkie produkowane obecnie zlewozmywaki są trwałe, odporne na rdze i łatwe do utrzymania w czystości.

Do tej pory najczęściej kupowane były zlewozmywaki stalowe i emaliowane.

Natomiast znacznie mniejszym powodzeniem cieszyły się zlewozmywaki wykonane z tworzyw kompozytowych, z tworzyw sztucznych i z ceramiki.

Jednak teraz wszystko się zmienia...

Musi być ładnie i praktycznie 

Dzisiejsze zlewozmywaki to nie tylko urządzenia praktyczne, ale również istotny element wystroju każdej kuchni.

Cechuje je doskonała jakość i bardzo ładna stylistyka. Współczesny zlewozmywak może być też blatem roboczym umożliwiający rozpakowywanie, mycie, płukanie, odsączanie, rozmrażanie, obieranie i krojenie.

Żeby było wygodnie korzystać ze zlewozmywaka powinien być on umieszczony pomiędzy lodówką, a kuchenką, ale też nie w ich bezpośrednim sąsiedztwie.

Dobrze jest oddzielić go blatem, na którym będziemy przygotowywali potrawy. Wygodnie jest też umieszczenie pod zlewozmywakiem kosza na śmieci.

Sposób montażu

Zlewozmywaki różnią się między sobą nie tylko kształtem, wyglądem, ceną, materiałem, z którego są wykonane, ale również sposobem montażu.

Zlewozmywak może być wbudowany, podbudowany bądź też nakładany na szafkę, co najczęściej ma miejsce. Każde rozwiązanie jest dobre, lecz wszystko zależy od naszego gustu.

Na koniec dodatki

Do zlewozmywaka można dokupić szereg akcesoriów ułatwiających pracę w kuchni.

W przypadku małej kuchni można się zaopatrzyć w deskę do krojenia nakładaną na komorę zlewozmywaka. Dzięki temu można zyskać nadprogramową powierzchnię roboczą blatu.

Dodatkowo można się zaopatrzyć w specjalnie montowane koszyki do płukania i osuszania owoców i warzyw bądź też dozowniki płynu do mycia naczyń.

Niektóre modele mają tzw. otwór na odpadki, który połączony jest gumową rurką z koszem na śmieci umieszczonym pod zlewozmywakiem.

Najlepsze są zestawy kilku pojemników pozwalające na segregację śmieci. Ulokowane są one w szafce pod zlewozmywakiem, a dodatkowe pokrywy ograniczają wydostawanie się nieprzyjemnych zapachów.